تاریخچه روز مادر

اولین بار عنوان روز مادر در رم شکل گرفت و سپس در مدت زمانی کمتر از 100 سال پیش ، ایالات متحده این روز را تعطیل رسمی اعلام کرد.

گرفتن جشن برای روز مادر به مردمان رم باستان برمی گردد. این سنت در اوایل دهه 1900 راه خود را به سوی کشور ایالات متحده باز کرد و سرانجام در سال 1914  عنوان  تعطیلی رسمی پیدا کرد.

اولین جشن روز مادر به فستیوال سالانه بهار یونانیان بازمی گردد که به خاطر rhea ، مادر بسیاری از خداوندان و ربه النوع ها ،برگزار می شد. رومیان باستان همچنین روزی را برای مادر اعظم الهه خدایان اختصاص داده بودند. مسیحیان در طول فستیوالی که به مناسبت می(May) ، مادر مسیح، برگزار می شد، روز مادر را نیز جشن می گرفتند.  و در انگلستان، این تعطیلی مذهبی روز مادر شامل حال تمامی مادران شد.

در ایالات متحده روز مادر با زنی با عنوان آنا جارویس عمومیت یافت چرا که وی روزی را به  هوشیار کردن دیگران در مورد شرایط ناسالم اجتماع خود اختصاص داد. او بدین فکر افتاد که شاید بتوان آن را روز کاری مادران نامید.

زمانیکه آنا در سال 1905 فوت کرد، دختر وی که نام وی نیز آنا بود  کندوکاو ندر مورد نحوه زندگی و کار مادرش را آغاز کرد. وی به خاطر داشت مادرش گفته بود که سیاستمداران آن دوره از ایده اختصاص یک روز به مادران حمایت کرده بودند. آنا جارویس با بسیاری از سیاستمداران صحبت کرده و امیدوار بود آنان از این تلاش وی حمایت کنند.

جارویس در سال 1908 برای مادرش یک سرویس خدماتی در کلیسا راه اندازی کرد و به طور رایگان به تمامی کسانی که در این خدمت گذاری شرکت کرده بودند گل میخک سفید داد چرا که گل مورد علاقه مادرش بود. سرانجام تلاش سرسختانه آنا جرویس پنج سال بعد در سال 1913 به ثمر نشست. کابینه نمایندگان از تمامی مقامات دولت فدرال درخواست کرد تا در دومین یکشنبه ماه می ،روزی که از آن پس روز مادر نام خواهد گرفت ،لباسی از گل میخک بپوشند. سرانجام در روز هشتم می 1914، دومین یکشنبه ماه می رسما روز مادر نام گرفت.

این اولین روز رسمی مادر بود و طی سالها این سنت انتقال یافت. در واقع، روز مادر در ایالات متحده جزو یکی از تعطیلات مهم به شمار می رود و  به روزی بسیار محبوب برای غذا خوردن در خارج از منزل مبدل شده است. خطوط تلفن در چنین روزی از بیشترین ترافیک برخوردار هستند چرا که دختران و پسران از سراسر دنیا در پی این هستند که در اولین فرصت با مادران خود تماس گرفته و ابراز تشکر و قدردانی کنند.

 

مادر من

یک سرسپردگی عمیق

که به دلیل شهرت و دارایی نیست.

او یک سرسپرده واقعی است

در افکارش و در کلماتش.

او هرگز در بخشش

آنچه که بدست آورده

کوتاهی نمی کند.

بلکه تلاش می کند

به من بیاموزد

و به درگاه خداوند دعا می کند

تا من یاد بگیرم.

و حال من

بزرگ تر و عاقل تر شده ام

حال بیشتر می فهمم

و با تحسین به وی نگاه می کنم

و به او عشق می ورزم.

مادر همه چیز خود را به من داد

دینی که من هرگز

قادر نیستم آن را ادا کنم.

خداوندا! کمکم کن

تا به هر صورت ممکن

عشقم را به وی نشان بدهم.

Source was via Magazine Volume 1. Number3.May2004

ترجمه : نازنین

/ 0 نظر / 10 بازدید